Προγράμματα Σχολικού Έτους 2014-2015

Κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους 2014-15 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η υλοποίηση των παρακάτω προγραμμάτων καινοτόμων δράσεων

1. Πολιτιστικού και Περιβαλλοντικού Προγράμματος στην Ε΄ τάξη, με θέμα «Το παραμύθι? ταξιδεύει» από τη Διευθύντρια του σχολείου Διαμαντίδου Χρυσάνθη, ΠΕ 70, και τους εκπ/κούς, Γκιρκιλλή Λαμπρινή ΠΕ 06, Ιορδανίδου Μαρία, ΠΕ 07, Κουτούλα Χρήστο, ΠΕ 05.

Η παρούσα εργασία αποτελεί μέρος ενός προγράμματος (project) του οποίου οι γενικοί στόχοι που επιτεύχθηκαν ήταν:

• να ενθαρρυνθούν τα παιδιά να δημιουργήσουν ένα δικό τους παραμύθι
  • να σχεδιάσουν και να ζωγραφίσουν στιγμιότυπα του παραμυθιού
  • να το μετατρέψουν σε κείμενο με διαλόγους
  • να δημιουργήσουν κόμικ χρησιμοποιώντας το λογισμικό Comic Strip Creator
  • να αφηγηθούν το παραμύθι

Το ίδιο παραμύθι …ταξίδεψε …στο 30ό Νηπιαγωγείο Ευόσμου και στο 6ο Γυμνάσιο Ευόσμου. Οι δράσεις των τριών σχολείων παρουσιάστηκαν στο Πολιτιστικό κέντρο Ευόσμου στις 8 Μαϊου

Τα παιδιά της Ε΄τάξης με την καθοδήγηση της υπεύθυνης του προγράμματος και διευθύντριας του σχολείου Διαμαντίδου Χρυσάνθης, συμμετείχαν στις εργασίες του 7ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας στις 21 Απριλίου 2015.

1. Πολιτιστικού Προγράμματος στην Α΄ τάξη, με θέμα «Μαθαίνοντας την Αλφαβήτα γράφουμε ιστορίες» από την εκπ/κό Φιλιοπούλου Βασιλική ΠΕ 70.
  2. Πολιτιστικού Προγράμματος στην Β΄ τάξη, με θέμα

α) «Βιβλιοδιαδρομές με τα δευτεράκια» από την εκπ/κό  Μανδαλιανού Σοφία ΠΕ 70.

1. στη Γ΄ τάξη η Υλοποίηση και ο Σχεδιασμός Προγράμματος

α) Αγωγής Υγείας, με θέμα «Διαπροσωπικές σχέσεις στο σχολιό περιβάλλον»

β) Πολιτιστικού Προγράμματος με θέμα «Φιλαναγνωσία -Διαβάζοντας με παρέα» στην εκπ/κό Μούρτζιου Κυράνα ΠΕ 70.

1. στη Δ΄ τάξη, η Υλοποίηση και ο Σχεδιασμός

α) Πολιτιστικού Προγράμματος και Αγωγής Υγείας με θέμα «Πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας μεταξύ των μαθητών-Αποδοχή της διαφορετικότητας» στον εκπ/κό Στόικο Γρηγόριο ΠΕ 70 και

β) ο Σχεδιασμός Πολιτιστικού Προγράμματος με θέμα «Σκάκι» στους εκπ/κούς Στόικο Γρηγόριο ΠΕ 70 και Σαρίκου Πασχάλη ΠΕ 11.

1. στην Ε΄ τάξη, η Υλοποίηση και ο Σχεδιασμός

α) Πολιτιστικού Προγράμματος με θέμα «Διαβάζοντας με παρέα» στην εκπ/κό Τρανούδη Μαρία ΠΕ 70 και

β)Αγωγής Υγείας με θέμα «Διαπροσωπικές σχέσεις στο σχολιό περιβάλλον» στην εκπ/κό Τρανούδη Μαρία, ΠΕ 70 και στη Διευθύντρια του σχολείου Διαμαντίδου Χρυσάνθη, ΠΕ 70

1. Πολιτιστικού Προγράμματος στη ΣΤ΄ τάξη, με θέμα «Τα ΜΜΕ στη ζωή μας», στους εκπ/κούς Πέτσο Ιωάννη ΠΕ 70, Γκιρκιλλή Λαμπρινή ΠΕ 06 και Φιλιππίδου Αικατερίνη ΠΕ 70.
  2. Πολιτιστικού Προγράμματος στο Ολοήμερο με θέμα «Εκμάθηση Σκακιού» στην εκπ/κό, Σταυρινού Χρυσή ΠΕ 70.