Πρόσφατα ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα Επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με θέμα:

“Το πράσινο στο σχολείο και τη γειτονιά- Εκπαιδευτικές δραστηριότητες για το πράσινο και το κλίμα-καλές πρακτικές”

στο πλαίσιο της Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης.

Εισηγήτρια ήταν η Δρ. Βασιλική Ιππέκη (Επιμορφώτρια ενηλίκων, συγγραφέας εκπαιδευτικού υλικού στο Πρόγραμμα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» του Ι.Ε.Π., συντονίστρια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Π.Ε. της ΔΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης).

Στη συνέχεια παραλάβαμε ένα δεντράκι από το γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Πρωτοβάθμιας Διεύθυνσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και το “υιοθέτησαν” οι μαθητές της Δ’ τάξης. Με την δασκάλα τους, την κα Σοφία Μανδαλιανού, αποφάσισαν πού ακριβώς θα το φυτεύσουν  και ποια βήματα θα ακολουθήσουν. Άνοιξαν λακκούβα, έβαλαν το δέντρο μέσα, συμπλήρωσαν χώμα, το πότισαν κι έβαλαν πηχάκια και μια μικρή περίφραξη για να το προστατέψουν.

Έτσι σιγά σιγά τα παιδιά μυούνται στην περιβαλλοντική εκπαίδευση και αναπτύσουν ευαισθησία για το περιβάλλον.