Στα πλαίσια του προγράμματος ? Το θέατρο ? στη ζωή μας? που υλοποίησε η Δ΄ τάξη το σχολικό έτος 2016-2017 κλήθηκε στο σχολείο μας ο καραγκιοζοπαίχτης κ. Θεοδόσης Βογιατζής για να παρουσιάσει την παράσταση: «Ο Καραγκιόζης, ο Θησέας και ο Μινώταυρος». Συμμετείχαν και τα παιδιά των Α΄ και Β΄ τάξεων. Ακολούθησε ενημέρωση κοινή, σχετική με τις παραστάσεις αυτές και τις φιγούρες. Στη συνέχεια έδωσε συνέντευξη στα παιδιά της Δ’ τάξης , τους υπέγραψε αυτόγραφα και τους έστειλε κατόπιν με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο τις φιγούρες του θεάτρου σκιών για κατασκευή. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν πολύ γιατί είχαν ένα θέατρο μόνο γι’ αυτούς και έναν καραγκιοζοπαίχτη στη διάθεσή τους να τους λύνει τις απορίες τους. Το παραπάνω έργο ήταν πολύ διασκεδαστικό και πάνω από όλα πρωτότυπο μια που εκτός από τον καραγκιόζη συμμετείχαν και τα κολλητήρια.