Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Οι μεγάλες αλλαγές που βιώνουμε το τελευταίο διάστημα φθείρουν τη ψυχική μας υγεία και είναι σημαντικό να αναζητούμε υποστήριξη, όπως θα αναζητούσαμε περίθαλψη και για τη σωματική μας υγεία. Η αβεβαιότητα που επικρατεί και η απουσία σταθερότητας προκαλούν σε πολλούς σύγχυση και ανησυχία.

Καθώς τα σχολεία παραμένουν κλειστά ενδέχεται να βιώνουμε, τόσο εμείς όσο και τα παιδιά μας, ποικίλα συναισθήματα. Τα συναισθήματα δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά και δεν εκφράζονται πάντα με λόγια. Όλη αυτήν την περίοδο τα συναισθήματα μπορεί να εναλλάσσονται και να ποικίλουν σε θλίψη, άγχος, ματαίωση, θυμό.

Το σχολείο είναι πάντα δίπλα σας για βοήθεια, αν έχετε οποιοδήποτε προβληματισμό που θα θέλατε να μοιραστείτε.

Η ψυχολόγος του σχολείου μας, κ. Μαυρομάτη Μαριάννα,  δέχεται καθημερινά αιτήματα για υποστήριξη στο e-mail: mariannamavromati@yahoo.com και  προγραμματίζει συνεδρίες μέσω τηλεδιάσκεψης (την περίοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και όταν η δια ζώσης επικοινωνία καθίσταται δύσκολη).

Καθώς η κ Μαυρομάτη επισκέπτεται πέντε σχολεία, καλό θα ήταν να αναφέρεται στο e-mail σας και για ποιο σχολείο πρόκειται.

Από τη Δνση του Σχολείου