Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 το σχολείο μας διοργάνωσε εκδήλωση μνήμης και τιμής στους Ήρωες του Σαράντα. Πρωταγωνιστές οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, καθώς ο σύλλογος διδασκόντων αποφάσισε η γιορτή να γίνει κατά τμήμα . Τα παιδιά, μέσα από αφηγήσεις,  ηχητικά και οπτικά ντοκουμέντα, ανέλαβαν να ζωντανέψουν τις μνήμες εκείνων των ημερών που η πατρίδα μας έγραψε χρυσές σελίδες, τόσο στη δική της, όσο και στην παγκόσμια ιστορία. Ο εορτασμός τελείωσε στην αυλή του σχολείου παρουσία όλων των μαθητών/τριών του σχολείου με την καθιερωμένη παράδοση της ελληνικής σημαίας από τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Λιάπη Ηλία στον σημαιοφόρο της 1ης περιόδου, μαθητή της ΣΤ τάξης, Χρυσογιάννη Αθανάσιο ( απουσίαζε η Χλωπσιούδη Ισμήνη) και την σημαιοφόρο της 2ης περιόδου, μαθήτρια Καλέντζη Δήμητρα Χαρά. Μαζί τους  και όλοι/ες οι παραστάτες/τριες και οι υπεύθυνοι/ες κατάθεσης στεφάνου.

Από τη διεύθυνση του σχολείου