Την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου διεξήχθη διαγωνισμός ρομποτικής της Hellenic Educational Robotics Organisation (HERO). Ο διαγωνισμός διεξήχθη ταυτόχρονα σε 12 περιφέρειες σε όλη τη χώρα. Ομάδες 2 έως 4 παιδιών ηλικίας 10 έως 18 ετών διαγωνίστηκαν κατασκευάζοντας και προγραμματίζοντας ένα αυτόνομο ρομπότ για να διαγωνιστεί σε μια άγνωστη αποστολή. Οι ομάδες έμαθαν την αποστολή την ημέρα του αγώνα και είχαν 3 ώρες για να φτιάξουν και να προγραμματίσουν το ρομπότ τους, ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν επιτρέπονταν η βοήθεια από τον εκπαιδευτικό.

Το σχολείο μας  συμμετείχε με 4 μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης με το όνομα «Robotechs», τους Ραφαήλ Κανούλα, Ειρήνη Μητράκου, Ελένη Μπίλλια και Χρήστο Τσαφρακίδη. Τα παιδιά πήραν τη 2η θέση στην Περιφέρεια Κεντροδυτικής Μακεδονίας και την 3η θέση σε όλη τη χώρα!

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον εκπαιδευτικό Πληροφορικής τον κο Γιώργο Γιαννόπουλο!