Η πρώτη εκδρομή για φέτος είναι γεγονός.

Την  Πέμπτη  4  Νοεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης, με την πολύτιμη συνοδεία της ξεναγού μας, πραγματοποιήσαμε  τον  ρωμαϊκό  περίπατο  στην  πόλη μας, όταν αυτοκράτορας ήταν ο Γαλέριος. Ξεκινήσαμε από  την  Ρωμαϊκή  Αγορά,  που   βρίσκεται  κοντά  στην  πλατεία  Δικαστηρίων. Κατόπιν  κατευθυνθήκαμε  περπατώντας  μέχρι  την  Ροτόντα (εκκλησία  του  Αγίου Γεωργίου) όπου  εκεί  θαυμάσαμε  τα  υπέροχα  ψηφιδωτά  που  βρίσκονταν  στο  εσωτερικό  του  ναού. Στη  συνέχεια  είδαμε  την  Αψίδα  του  Γαλερίου (Καμάρα). Το  τελευταίο  ρωμαϊκό  μνημείο  που  επισκεφτήκαμε  ήταν  το  Γαλεριανό  Συγκρότημα στην  Πλατεία  Ιπποδρομίου.

Περάσαμε  ωραία  και  ταυτόχρονα  πήραμε  πολλές  πληροφορίες  για  τη ζωή  των  ανθρώπων και  για  τον  πολιτισμό  τους  κατά  τη  ρωμαϊκή  εποχή.

οι μαθητές/τριες της Ε΄τάξης